DISKUSIJOS PANEVĖŽYJE: KO REIKIA, KAD MAISTAS NEBŪTŲ IŠMETAMAS | „Maisto bankas“

DISKUSIJOS PANEVĖŽYJE: KO REIKIA, KAD MAISTAS NEBŪTŲ IŠMETAMAS

2014-10-07

Spalio 1 dieną „Maisto bankas“ Panevėžyje inicijavo diskusiją ir praktines dirbtuves tema „Stabdykime maisto švaistymą Lietuvoje!“ Prie vieno stalo miesto savivaldybės salėje buvo sukviesti ne tik vietos valdžios, bet ir nevyriausybinių organizacijų, socialinių įstaigų, verslo atstovai.

Rytas prasidėjo nuo vizito į Panevėžio logistikos centrą, kur buvo aktualu susipažinti su didelės regiono bendrovės darbo principais, o ypač – praktiškai pamatyti ir vietoje paieškoti būtų papildomoms galimybėms išsaugoti atliekantį maistą. Diskusijoms sugrįžus prie apskrito stalo, „Maisto banko“ atstovai pristatė savo darbo metodus, rezultatus ir aktyviai ragino regione veikiančius gamintojus, ūkininkus, prekybininkus, savivaldybių ir socialinių įstaigų bei organizacijų atstovus patikėti, jog atliekamo maisto perdavimas labdarai – nauda visiems. Kartu buvo aiškinamasi, kokių teisės aktų ar kitų priemonių trūksta, kad kuo daugiau atliekamo maisto būtų atiduodama paramai, žmonėms maitinti. 

Tuo tarpu, „Maisto banko“ teigimu, dabar Lietuvoje statistika stebina – vienam šalies gyventojui per metus tenka 171 kilogramas išmetamo maisto. O tai visos šalies mastu sudaro daugiau kaip pusė milijono tonų maisto atliekų. Sumažinus šiuos skaičius atitinkamai kiekviename regione būtų galima pamaitinti šimtus skurstančių.

Todėl organizacija nuolat ieško būdų, kaip palengvinti procesus, kad maisto pramonės ir prekybos įmonės galėtų lengviau pranešti apie turimą maisto perteklių. Viena tokių priemonių – maisto išteklių žemėlapis, bent iš dalies padėsiantis spręsti maisto produktų švaistymo problemą. Jis praktinių dirbtuvių metu buvo pristatytas nevyriausybinėms organizacijoms, pravesti pažintiniai mokymai. Šios virtualios priemonės paskirtis – sukurti lengvai valdomą sistemą, galėsiančią leisti per daug turintiesiems pasidalinti su tais, kurie stokoja.

Po aktyvios darbo dienos visiems panevėžiečiams ir miesto svečiams pristatyta vieša kovai su maisto švaistymu skirta kilnojamoji paroda. Ji ir po atidarymo visą spalio mėnesį bus eksponuojama prekybos centre „Babilonas“. Taip pat vietos bendruomenė pakviesta ir į dokumentinio filmo „Dėmesio – maistas!“ peržiūrą kino teatre „Garsas“. Pirmas lietuviškas maisto švaistymo tematikai skirtas filmas daugumą susirinkusiųjų nustebino ir palietė, privertė susimąstyti apie savo pirkinius ir įpročius.  

Šis regioninis renginys – tai projekto „Stabdykime maisto švaistymą Lietuvoje!” dalis. Projektą finansuoja Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo 2009-2014 m. periodo NVO Programa Lietuvoje.