Lietuvoje pristatomos Skurdo patirtį turinčių žmonių įtraukimo į socialinės politikos formavimą gairės, kurios žymi esminį pokytį socialinės politikos kryptyje – siekį įgalinti skurdą patiriančius asmenis, kaip lygiaverčius partnerius, dalyvauti sprendimų priėmime.
Gairės parengtos Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo (NSMOT) iniciatyva, bendradarbiaujant su įvairių sektorių atstovais – valstybės institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, akademine bendruomene ir pačiais skurdo patirtį turinčiais žmonėmis.
Kodėl tai svarbu?
„Portugalijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Norvegijoje ir kitose pažangiose Europos Sąjungos šalyse skurdą patiriančių žmonių įtraukimas į sprendimų priėmimą yra įprasta praktika. Siekiama užtikrinti, kad žmonės, turintys tiesioginę skurdo patirtį, galėtų prasmingai ir sistemiškai dalyvauti priimant sprendimus, darančius poveikį jų gyvenimui“ – sako NSMOT vadovė Aistė Adomavičienė. Pasak jos, Lietuvoje šis aspektas yra silpnai išvystytas – trūksta nuoseklių ir sistemiškų įtraukimo struktūrų. „Šiandien skurdą patiriantys žmonės dažnai lieka pasyvūs, jų patirtys, poreikiai ir pasiūlymai retai atsispindi priimant sprendimus, ne retai tiesiogiai liečiančius šių žmonių gyvenimą. Todėl naujos gairės grįstos žmogaus teisių principais: kiekvienas turi teisę būti išgirstas ir dalyvauti viešajame gyvenime“, – priduria A. Adomavičienė.
Pagrindinis gairių pasiūlymas – įkurti nuolatinę tarpinstitucinę tarybą prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, kuri būtų reali platforma žmonių, susiduriančių su skurdu, balsui.
Siūloma:
- Sudaryti apie 30 narių tarybą, iš kurių ne mažiau kaip 20 būtų skurdo patirtį turintys asmenys.
- Įtraukti valstybės, NVO ir akademinės bendruomenės atstovus.
- Taryba svarstytų ir teiktų siūlymus dėl užimtumo, sveikatos priežiūros, socialinės paramos, būsto prieinamumo, socialinių paslaugų kokybės ir kitų gyvybiškai svarbių sričių.
Gairių rengimo procesas
Gaires rengė tarpinstitucinio bendradarbiavimo darbo grupė, kuri aptarė esamas praktikas, analizuodama ne tik Lietuvos, bet ir tarptautinę patirtį. Komanda nuosekliai dirbo, kad būtų sukurta veiksminga, tvari ir žmogaus orumą gerbianti įtraukimo sistema.
Šios gairės – kvietimas permąstyti socialinės politikos formavimą iš esmės: ne tik apie žmones, bet su žmonėmis.
Projektas įgyvendinamas pagal VšĮ „Atviros Lietuvos fondas“ programą „Verta!“, finansuojamą Europos Sąjungos lėšomis. Gairėse išdėstytos pozicijos atspindi autorių nuomonę ir nebūtinai sutampa su Europos Sąjungos ar EACEA požiūriu.
Daugiau informacijos ir visą dokumentą rasite: NSMOT tinklapyje