Jau 38-ąjį kartą visoje Lietuvoje rengiama „Maisto banko“ akcija parduotuvėse prasideda šį penktadienį nuo 15 val. ir tęsis šeštadienį nuo 10 iki 19 val. Šiemet ji vyks 438 prekybos vietose, 78 miestuose ir miesteliuose, o paramą rinks ne tik iniciatyvos organizatorius „Maisto bankas“, bet ir kitos 269 nevyriausybinės organizacijos. Dalyvauti maisto rinkimo akcijoje planuoja apie 6500 savanorių.
„Pavasarinė akcija vyksta tuo metu, kai Lietuvoje skurdo rizikos lygis pasiekė kritinį tašką. 620 tūkstančių žmonių gyvena skurdo rizikoje, ir net dešimtadaliui visų šalies gyventojų trūksta pinigų maistui, – sako „Maisto banko“ vadovas Simonas Gurevičius. – Tai viena skaudžiausių realijų Lietuvoje, o kartu ir vienas didžiausių skurdo skaičių visoje Europoje. Todėl privalome reaguoti ir ieškoti būdų ne tik kaip spręsti skurdo problemą ilgesnėje perspektyvoje, bet ir kaip padėti žmonėms čia ir dabar. Kviečiame kiekvieną – jei tik turite galimybę – šį penktadienį ir šeštadienį sustokite prie mūsų savanorių parduotuvėje ir padėkite ilgo galiojimo maistu tiems, kuriems jo šiandien ypač trūksta. Juk šie žmonės ne tik statistika – tai mūsų kaimynai, mūsų šalies senoliai, neįgalieji, šeimos su mažais vaikais, kurių maisto spintelės šiandien tuščios. Nelikime abejingi“, – kviečia „Maisto banko“ vadovas.
Startą geriems darbams davė mokiniai
Akciją šiemet išskirtinai pradėjo mokyklos – prie iniciatyvos prisijungė daugiau nei 300 švietimo įstaigų, suvedus pirmuosius duomenis matoma, kad mokyklos jau surinko virš 30 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų. Šis maistas bus pridėtas prie bendro pavasarinės „Maisto banko“ akcijos rezultato.
„Mokinių įsitraukimas įkvepia mus visus – matome, kad gerumo pamokas vaikai išmoksta labai greitai, o jų dosnumas ir entuziazmas užkrečia visą bendruomenę“, – teigia S. Gurevičius. Pasak jo, didelis mokyklų įsitraukimas rodo, kad tokių inciatyvų mokykloms labai trūksta, todėl planuojama maisto rinkimo akcijas švietimo įstaigose organizuoti ir ateityje.
Kas aukoja, kam tai skirta ir ko labiausiai reikia?
Pasak „Maisto banko“ vadovo, dažniausiai paramos kreipiasi senjorai, neįgalieji, vieniši tėvai, bedarbystės paliesti regionų gyventojai, taip pat žmonės, kuriuos ištiko nelaimės – gaisrai, avarijos, vieno iš šeimos maitintojų praradimas, sunkios ligos ar kiti panašūs atvejai.
Šiuo metu „Maisto bankas“ nuolat remia 232 tūkstančius sunkiau gyvenančių žmonių – tai kas dvyliktas šalies gyventojas.
„Šiandien Lietuvoje ypač matomas atotrūkis tarp vidutines ir mažas pajamas turinčių žmonių. Kai vieni džiaugiasi gerėjančiu pragyvenimu, kiti tampa nematomais, jiems sudėtinga pasirūpinti net būtiniausiais poreikiais, tokiais kaip maistas. Ir šių žmonių tarpe tikrai yra ne vienas, kuris nedrįsta kreiptis pagalbos į nevyriausybines organizacijas, bijo likti nesuprastu visuomenės. „Maisto banko“ akcija – tai galimybė parodyti šiems žmonėms palaikymą ir įrodyti, kad mūsų visuomenė tampa vis supratingesne ir neabejinga gyvenantiems sunkiau. O tuo pačiu tai turėtų būti ir aiškus ženklas, kad prašyti paramos – nėra silpnumo požymis. Tai – žmogiška. Kiekvienas gali atsidurti sudėtingoje situacijoje, todėl turime ne tik drąsiai padėti, bet ir drąsiai priimti pagalbą, kai jos reikia. Paprašyti, kaip ir padėti – tai ne išimtis, o bendruomenės stiprybės ir solidarumo norma“, – pabrėžia S. Gurevičius.
Pasak „Maisto banko“ vadovo, siekiant, kad visuomenės suaukotas maistas pasiektų kuo daugiau žmonių, akcijoje dalyvauja ir „Maisto banko“ remiamos organizacijos – partnerės. „Tai ir vaikų dienos centrai, neįgaliuosius, senjorus, gausias šeimas globojančios organizacijos. Jos taip pat dalyvauja akcijoje ir renka paramą savo globojamiems žmonėms. Tad surinkta parama stokojančius pasiekia per „Maisto banko“ atiduotuves, labdaros valgyklas ir šias organizacijas“, – aiškina S. Gurevičius.
Kaip ir kelis paskutinius metus, „Maisto bankas“ labiausiai prašo aukoti mėsos ir žuvies konservų, taip pat aliejaus. Pasak organizatorių, būtent aliejus, mėsa ir žuvis stokojantiesiems yra tapusios prabangos prekėmis. O taip pat tai yra galimybė gauti šiek tiek daugiau baltymų.
Aukoti maistą galima parduotuvėse: LIDL, MAXIMA, RIMI, IKI, NORFA, Utenos prekyba.
Paremti organizaciją galima ir skambinant trumpuoju numeriu 1343 (auka – 5 Eur), aukojant svetainėje: www.maistobankas.lt ar dalyje prekybos centrų nuskenuojant specialų, ant skrajučių esantį barkodą.