„Schweizer Tafel“

„Maisto bankas“ šiemet pradėjo vykdyti naują projektą – semtis gerosios patirties iš Šveicarijos maisto bankų. Šveicarijos maisto bankas „Schweizer Tafel“ maloniai sutiko  su mumis dalintis savo patirtimi tiekiant prekybos tinklų atiduodamą maistą šios šalies nepasiturintiems. Šis tarptautinio bendradarbiavimo projektas yra finansuojamas Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos lėšomis.

Turtingiausioje Europos valstybėje dešimt metų veikianti ir gerai žinoma organizacija „Schweizer Tafel“ lietuvių „Maisto bankui“ perduoda savo gerąją patirtį stažuočių ir pažintinių vizitų metu. Šveicarijos organizacija patars viešinant maisto švaistymo problemą Lietuvoje, konsultuos kuriant bei įgyvendinant maisto bei lėšų rinkimo planus. Siekiant sustiprinti „Maisto banko“ tvarumą bus atlikta socialinio verslo galimybių studija.

Keturi „Maisto banko“ regioninių padalinių vadovai šiemet apsilankė Šveicarijoje ir susipažino su šioje šalyje veikiančio paramos maistu teikimo tinklo darbu. Lietuvos atstovai domėjosi „Schweizer Tafel“ taikomais paramos maistu organizavimo kokybės standartais, išteklių paieškos ir valdymo sistemomis.

Organizacija  „Schweizer Tafel” – viena iš trijų paramą maistu renkančių ir dalinančių Šveicarijos nevyriausybinių organizacijų. Nuo 2001 metų dirbantis “Šveicarų stalas” specializuojasi šviežių, besibaigiančio vartojimo termino maisto produktų surinkimu iš juos paramai atiduodančių prekybos tinklų (COOP, Metro ir kt.) ir perdavimu įvairioms socialinėms organizacijoms.

Skirtingai nei lietuviškasis „Maisto bankas“, „Schweizer Tafel” neturi didelių sandėlių ir maisto produktų netvarko, o juos tiesiai nuveža bendradarbiaujančioms socialinėms organizacijoms. Tai daugiausia neįgaliųjų dienos centrai, priklausomybes turinčių asmenų draugijos, emigrantus globojančios institucijos ir pan.

Besistažuojant Šveicarijoje „Maisto banko“ Kauno regioninio padalinio vadovei Karolinai Puidaitei teko ir savo rankomis maistu dėžes krauti, ir labdaros valgyklose iš paramai skirtų maisto produktų pagamintus pietus ragauti.

„Socialinio darbo metodai, požiūris į pagalbą žmogui Lietuvoje ir Šveicarijoje labai panašūs. Parsivežėme ir naujų idėjų ir įžvalgų efektyviau organizuoti pagalbą vargingai gyvenantiems žmonėms“, po kelionės įspūdžiais dalinosi jauna „Maisto banko“ specialistė.

Kaip ir Lietuvoje, šveicarams sunkiausia pasiekti mažas pajamas uždirbančias šeimas ir nedideles pensijas gaunančius senjorus. Tokius žmones vienijančių organizacijų nėra, o stipri socialinė stigma verčia juos slėpti savo padėtį nuo aplinkinių. 

Šveicarų maisto banko veikla suorganizuota 7 regioniniuose skyriuose. Pasidalinę poromis po du, mūsų „Maisto banko” atstovai pakaitomis vyko semtis patirties į „Schweizer Tafel” Berno ir Lozanos regioninius padalinius. Jiems teko savo akimis išvysti darbo organizavimą ilguose, nuo ankstaus ryto iki vėlaus vakaro besitęsiančiuose paramos maistu surinkimo ir išdalinimo maršrutuose.

Vilniaus padalinio vadovei Kristinai Tylaitei didžiausią įspūdį paliko modernus 31 automobilio parkas. Šaldymo įranka ir GPS sistemomis „ginkluotus“ automobilius vairuoja garbaus amžiaus savanoriai, padedami socialinę (alternatyvią privalomai karo prievolei) tarnybą atliekančių vyrukų.

Lietuvaičiams įspūdį paliko tai, kad visi Šveicarijos maisto banko „Schweizer Tafel“ paramą gabenantys automobiliai yra aprūpinti navigacinėmis sistemomis. Jos leidžia planuoti ir stebėti transporto priemonių maršrutus, judėjimą, kelionės laiką. Sekdamas Šveicarijos kolegų pavyzdžiu, „Maisto bankas“ pagalbos kreipėsi į „Altas Group“.  Šios bendrovės paramos dėka dabar jau ir visose „Maisto bankui“ priklausančiose transporto priemonėse sumontuotos navigacinės stebėjimo priemonės.

Grupė „Schweizer Tafel“ vadovų taip pat lankėsi ir Lietuvoje. Šveicarai įvertino regioninių „Maisto banko“ padalinių darbą, bendravo su paramą dalinti padedančiais savanoriais. Svečius stebino akivaizdūs socialiniai skirtumai – šalia didmiesčių dangoraižių šiukšliadėžėse besirausiantys žmonės, ribotos vietos valdžios pastangos palengvinti varguolių dalią, didžiuliai paramos maistu administravimo krūviai.

Šveicarijos labdaros organizacijos vadovai prekybos tinklų „Maxima“ ir „SoLo“ atstovams pristatė savo šalies prekybos tinklų ir maisto bankų bendradarbiavimą. „Šveicarijos visuomenė gerai supranta būtinybę mažinti maisto švaistymą. Pas mus įprasta, kad prekybininkai labdaros organizacijoms atiduoda nespėjamą parduoti perteklinį maistą. Pernai prekybos tinklai organizacijai „Schweizer Tafel“ perdavė 2881 toną maisto produktų. Tikiuosi, ir jūsų šalyje parduotuvės nespėjamą parduoti maistą atiduos mažiau uždirbančių žmonių maitinimui“, palinkėjo šios organizacijos vadovė Yvonne  Kurzmeyer.

„Maisto banko“ direktorius Vaidotas Ilgius džiaugėsi šveicarų kolegų pagalba. „Šio projekto metu sustiprinti „Maisto banko“ gebėjimai leis surinkti ir išdalinti dar daugiau paramos maistu, užsitikrinti tam reikalingą finansinę paramą“, tikino organizacijos vadovas. Dviejų šalių maisto bankų bendradarbiavimas tęsis ir kitąmet.

* * *

Paprojektis „Maisto banko“ paramos maistu tiekimo tinklo gebėjimų stiprinimas panaudojant gerąją Šveicarijos patirtį“ finansuojamas Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos lėšomis.