„Maisto banko“ sandėliuose ir toliau tęsiasi į Rusiją nepatekusių lietuviškų morkų „invazija“. Per pirmąjį šių metų ketvirtį jau išdalinta 650 tonų šių daržovių. Dėl Rusijos paskelbto ekonominio embargo tūkstančiai šios šalies rinkai užaugintų daržovių buvo pasmerktos supūti. Europos Komisijai pasiūlius kompensacijas ūkininkams, kurie neeksportuotą produkciją skirs labdarai, „Maisto banko“ sandėlius užplūdo rudens gėrybės – morkos, kopūstai, pomidorai. Sutelkę maksimalias savanorių pastangas, pernai nepasiturintiesiems išdalinome daugiau kaip 1600 tonų iš Lietuvos ūkių gautų daržovių.
Ūkininkai A. Vaupšas, A. Morkūnas, V. Girdzijauskas fasuotas morkas periodiškai pristato į „Maisto banko“ sandėlius , o iš ten padedant nevyriausybinėms organizacijoms, socialinėms tarnyboms ir bendruomenėms jos patenka ant skurstančių Lietuvos žmonių stalų.
Daržovės nepasiturinčiuosius pasiekia dviem būdais. „Morkas pirmiausia siūlome žmonėms, atėjusiems atsiimti Europos pagalbos fondo maisto davinių. Šeimai skiriame po du maišus – 40 kg morkų“, – sako „Maisto banko“ direktoriaus pavaduotoja Kristina Tylaitė.
Kad sandėliuose daržovės neužsibūtų ir nepradėtų gesti, „Maisto banko“ savanoriai stengiasi morkas nepasiturintiesiems teikti didesniais kiekiais bendradarbiaujant su nevyriausybinėmis organizacijomis ir socialinėmis įstaigomis. Šiuo metu tokių partnerių „Maisto bankas” turi apie penkis šimtus.
„Tačiau pavasarį net ir toks dalinimo būdas per lėtas – tad nusprendėme morkas siūlyti švietimo įstaigoms ir ligoninėms. Gelbstint morkas nuo prapulties tinka visi įmanomi būdai“ – teigė Vilniaus „Maisto banko” padalinio vadovas Modestas Bastys. „Šiuo metu morkomis aprūpinome daugiau kaip 100 Vilniaus ir aplinkinių rajonų mokyklų bei vaikų darželių”.
Ir tai – tik sostinės skaičiai. „Maisto banko” savanoriai šalies švietimo įstaigoms elektroniniu paštu siunčia pranešimus apie galimybes gauti morkų, netyla ir telefono skambučiai. Idėją morkas tiekti moksleiviams ir ligoniams teigiamai vertina ir dietologai – mat pavasarį morkos yra puikus vitaminų šaltinis, ypač spaudžiant jų sultis.
Morkų gelbėjimo projektas teikia naudos ne tik „Maisto banko” paramos gavėjams, bet ir ūkininkams. Nors Europos Komisijos skiriamos kompensacijos už iš rinkos šalinamas ir labdarai atiduodamas morkas nedidelės, daržovių tiekėjai patenkinti. „Ūkininkams kaimyninės šalies sprendimas neįsileisti daržovių buvo skaudus. Be patirtų nuostolių yra ir žmogiškas aspektas. Visą sezoną auginus daržoves, jas prižiūrėjus, skauda širdį matant, jog įdėtas sunkus darbas gali virsti niekais”, – sako M. Bastys.
Europos Komisijos kompensacijomis atiduodami morkas labdarai Lietuvos ūkininkai galės naudotis iki birželio pabaigos. Nors Žemės ūkio ministerija gautas labdarai daržoves leido perdirbti, tam nėra lėšų; net jei perdirbama būtų mainais už dalį žaliavos, perdirbėjai neturi pakankamų pajėgumų – gamybos linijos rezervuotos tvarkyti naują derlių.
„Maisto bankas“ ir toliau ieškos būdų morkomis aprūpinti ne tik nepasiturinčias šeimas, bet ir socialines, švietimo ir sveikatos priežiūros įstaigas. Norinčios morkų organizacijos ir įstaigos turėtų rašyti el. paštu kristina@maistobankas.lt.