Projektas Kviečiu į „svečius” vyksta trečiąkart

Šiemet jau trečius metus iš eilės kulinarinių laidų vedėja ir knygų autorė Beata Nicholson ir „Maisto bankas” rengia projektą „Kviečiu į svečius”.

Paskutinį rugsėjo savaitgalį Beata ragino gero maisto gerbėjus ruošti vakarėlius, piknikus, gaminti pusryčius ar pietus savo draugams, bendradarbiams ar kaimynams. Pagaminę valgių geradariai pasikviečia svečių, o šie pasivaišinę savo dėkingumą išreiškia aukodami „Maisto bankui” pinigų. Nes labdaringa iniciatyva „Kviečiu į svečius” – tai ne tik puiki proga atšvęsti rudenį, pasibūti linksmoje draugijoje, bet ir padėti tiems, kuriems labiausiai trūksta maisto.

Lietuvoje skurdo riziką patiria kas penktas. „Maisto bankas” gali šiems žmonėms padėti, kasdien surinkdamas ir jiems perduodamas prekybininkų ir gamintojų labdarai atiduodamus maisto produktus. Tačiau šiam darbui atlikti reikia lėšų – mokėti už degalus, sandėlius ir kt.

Trečiąkart pradėdama labdaros projektą „Kviečiu į svečius”, Beata Nicholson pasikvietė draugus vėlyvų pusryčių Valakampiuose įsikūrusiame RUPERT meno centre. Visuomenei gerai pažįstami verslininkai, žurnalistai ir menininkai vaišinosi, bendravo ir dosniai aukojo labdarai – per porą valandų surinkta veik 2000 Lt nepasiturinčių maitinimui.

Į B. Nicholson raginimus rengti labdaringas vaišes šiemet atsiliepė išties didelis būrys socialiai atsakingų, iniciatyvų ir dosnių organizacijų ir piliečių.

Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius antrus metus iš eilės muša projekto „Kviečiu į svečius” gerumo rekordus. Į labdaringą pokylį restorane „Vara“ meras sukvietė Jonavos verslo ir visuomenės elitą. Stalai linko nuo delikatesų, tačiau svečiai rado laiko apie nepasiturinčių maitinimo aktualijas paklausinėti vaišėse apsilankiusią „Maisto banko“ Kauno regioninio padalinio vadovę Karoliną Puidaitę. Dosnieji mero M. Sinkevičiaus svečiai vėl pademonstravo įkvepiantį solidarumo, geranoriškumo ir atjautos pavyzdį – labdarai surinko 3250 litų, kurie bus skirti nepasiturintiems maitinti.

Nuo Jonavos mero stengėsi neatsilikti ir kitų miestų galvos. „Kviečiu į svečius“ vaišės buvo rengiamos Kauno rajono savivaldybėje – čia mero Valerijaus Makūno iniciatyva kiekvienas savivaldybės skyrius pristatė savo patiekalą – daugiausiai pyragus. Kolegų iškeptus gardėsius ragavusi Mero patarėjos įspūdžiai: “buvo labai smagu atsiradus netikėtai progai pabendrauti, pasidžiaugti kolegų kulinariniais sugebėjimais ir net pasidalinti receptais”.

Kauno rajono savivaldybės darbuotojai labdarai surinko 1500 litų. Be to, Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas renginio pradžioje paskelbė mums džiugią naujieną –  savivaldybės Taryba nusprendė „Maisto bankui” skirti 10 000 Lt finansinę paramą. Esame be galo dėkingi!

Spalio mėnesį vaišes ketina rengti Kauno miesto, Raseinių, Alytaus, Rietavo merai. Geriausio pyrago varžybas surengė Vilniaus liberalai, „Kviečiu į svečius“ vajuje sudalyvauti žada ir Ūkio ministerijos darbuotojai. Paramą „Maisto banko“ veiklai surinko europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė ir Seimo narė Raminta Popovienė.

Neatsilieka ir biudžetinių įstaigų darbuotojai – Skuodo socialinių organizacijų, savivaldos ir verslo atstovai susirinkę draugėn vaišinosi, klausėsi Skuodo meno mokyklos atlikėjų kūrinių ir surinko 570 Lt nepasiturintiems maitinti. Broliai pranciškonai žada už savanorius aukos mišias ir pakvies bendruomenę į agapės vaišes bei paragins aukoti vargšų maitinimui.

Vilniaus Kolegijos Pedagogikos fakultetas surengė smagias „Kviečiu į svečius“ vaišes studentams ir dėstytojams. „Kviečiu į svečius“ projekte dalyvauti užsiregistravo viešosios įstaigos „Socialiniai partneriai“, Kretingos dienos veiklos centro, Vėriškių bendruomenės, Batniavos bendruomenės centro, fondų „Aitra“ ir ,,Gerumo sparnai“, Skuodo globos namų, Kauno rajono visuomenės sveikatos biuro, kitų organizacijų ir įstaigų darbuotojai ir aktyvistai.  

Kaip ir pernai, į „Kviečiu į svečius“ iniciatyvą aktyviai įsitraukė garsios Lietuvos bendrovės. Štai Barclays technologijų centro Lietuvos filialo darbuotojai per bendrus pusryčius „Maisto bankui” jau surinko 543 Lt. Geradariai planuoja šį veiksmą kartoti dar du ateinančius antradienius – mat šios bendrovės kolektyvas susiskirstė į tris komandas ir vieni kitiems ruošdami vaišes varžysis.  

Lėšas nepasiturintiems rinko ir portale aukok.lt jau pervedė SEB banko darbuotojai, bendrovės „DPD Lietuva“ kolektyvas, Justinos Tamošaitytės suburti įmonės „ABB“ kolegos, „Geležinkelių projektavimas“ kolektyvas. Prie stalo kolegas suvadino bendrovės „Mano būstas” Klaipėdos regiono vadovas Mindaugas Genys. Vilniaus ledainė „Yogis“ dvi dienas 100% uždirbto pelno nusprendė atiduoti „Maisto bankui”, jų pavyzdžiu žada sekti „Studio 9“. Projekte dalyvauja VU Tarptautinio verslo mokykla, bendrovės „TNS LT”, „ProBioSanus”, „Energenas“, „Baltcap“, „Naktis Vilniuje“, ,,Volfas Engelman“, „Electrolux“ – visų ir neišvardinsi.

Tradiciškai „Kviečiu į svečius“ vaišes surengėme ir mes, „Maisto banko“ kolektyvas. Kauniečiai „Maisto banko“ savanoriai suorganizavo viešas vaišes „Fluxus ministerijoje“. Čia jaukiame vakare susirinkę „Maisto banko” draugai vaišinosi ir klausėsi Renatos Novo ir Mariaus Sabučio muzikavimo.

Panevėžio „Maisto banko” komanda dvi dienas vaišino „Expo Aukštaitija 2013″ parodos dalyvius. Drauge su Juozo Miltinio gimnazijos mokiniais parodos svečius savanoriai lepino keksiukais „Magdėmis” bei siūlė skanauti „Dembavos medelyno“ dovanotų obuolių, kviesdami paaukoti „Maisto bankui”.

Nuo geradarių labdaringų vaišių organizatorių pasistengė neatsilikti ir „Maisto banko” Vilniaus komanda. Į sandėlį Vilniuje pasikvietėme būrį draugų, savanorių ir rėmėjų, juos vaišinome perline ir sorų košėmis, kurią virėme ant profesionalios restoranų virtuvės įrangos, maloniai paskolintos bendrovės „Audores“. Svečius gundėme pagal Beatos Nicholson knygą keptais keksiukais, ant „Mentoros“ duonos užtepta moliūgiene su apelsinais, „Nestle Baltics“ dovanota kava ir arbata.  Tradiciškai sužaidėme blitz protmūšį, kuriame demonstravome savo žinias apie košes ir „Maisto banką“. Tiksliausiai į klausimus atsakiusių svečių trejetukui atiteko Beatos Nicholson receptų knygos. „Maisto banko“ renginių metu svečiai paaukojo 1345 litus.

Bet užvis svarbiausia, kad „Kviečiu į svečius“ vaišėse dalyvavo šimtai gerų žmonių ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio. Prie „Kviečiu į svečius“ prisijungė Antalijoje gyvenantys lietuviai, rinkęsi į svečius Side miestelyje Viduržemio jūros pakrantėje. Kroatijoje gyvenanti Morta Pulikaitytė–Pinterič šios šalies draugus vaišino tradiciniais lietuviškais patiekalais. Londone svečius gardžiais patiekalais lepino Gintarė Žebrauskaitė.

Štai Ernesta Paltukytė su draugais darė cepelinų balių, kurių metu surinko 220 Lt. Savo svečių gomurius išmoningai lepino Berta Garuckė (savo receptus skelbianti tinklalapyje „Cukrinis avinėlis“). Žinomo šokėjo Tado Rimgailos žmona Liucina Rimgailė Verkių parko kavinės pavėsinėje su artimaisiais šį sekmadienį pusryčiaus ir rinks lėšas ,,Maisto bankui”.

Mintis įgyvendinti labdaros projektą „Kviečiu į svečius“ Beatai Nicholson kilo 2011 metais, kuomet ji išgirdo apie Didžiojoje Britanijoje ir kitose šalyse kasmet vykdomą panašią iniciatyvą. Pirmaisiais metais projekto „Kviečiu į svečius“ vaišėse dalyvavo 700 entuziastų, kurie “Maisto bankui” surinko beveik 15 tūkst. litų. Pernai surengtos projekto „Kviečiu į svečius” vaišės sulaukė dvigubai didesnio dėmesio – 1200 skanaus su meile pagaminto maisto gerbėjų, labdarai paaukota beveik 31 tūkst. litų. Už surinktas lėšas „Maisto bankas” nepasiturintiems patiekė 185 tūkst. porcijų.

Išsamiau apie iniciatyvą „Kviečiu į svečius“ skaitykite svetainėje www.kvieciuisvecius.lt arba naudojant aplikaciją „Maisto banko“ paskyroje Facebook socialiniame tinkle – čia visą spalio mėnesį dar galima registruoti savo rengiamas vaišes ir rinkti lėšas nepasiturinčių maitinimui.

Nuoširdžiai dėkojame visiems, kas surengė ar dar tik ketina rengti labdaringas vaišes!