Tuščias stiklainis taip pat gali padėti

Vilniuje esančiame „Maisto banko“ padalinyje veikia perdirbimo virtuvė, ištisus metus gaminanti maistą, kurį nepasiturintiems tiekia žmonių suneštuose stiklainiuose.

„Jau išdalinome gerokai daugiau nei 10 tūkst. antram, trečiam, o kartais net ketvirtam gyvenimui prikeltų stiklainių“ – rezultatais džiaugiasi „Maisto banko“ Vilniaus padalinio vadovas Modestas Bastys. Pasak jo, „Maisto bankas“ stengiasi nuo išmetimo išgelbėti ne tik kuo daugiau maisto, tačiau ieško ir kitų būdų, kad organizacijos darbas būtų kuo tvaresnis. „Maisto perdirbimo virtuvę įsirengėme siekdami, kad stipriai sunokę, transportavimo metu apdaužyti ar dėl kitų priežasčių tiesiogiai dalinti žmonėms nebetinkami vaisiai ir daržovės nebūtų išmesti, bet pavirtę į įvairias sriubas, troškinius, džemus, pagardus, pasiektų nepasiturinčiųjų namus. Paruoštą maistą reikėjo saugiai supakuoti, o tam tinkamiausia tara – stiklainis. Iš pradžių stiklainius pirkome, tačiau socialinėje erdvėje pastebėję žmonių užklausas, jog neturi kur dėti savo sandėliukuose sukauptų stiklainių, nusprendėme paprašyti stiklainiais pasidalinti su mumis. Šis eksperimentas puikiai pavyko – tuo metu daugelis žmonių karantinavosi savo namuose, tad tvarkė sandėliukus ir garažus, o visą sukauptą pusės litro tuščių stiklainių turtą noriai vežė mums.“

Šiuo metu „Maisto bankas“ sriubomis, troškiniais ar džemais pripildė ir jau išdalino daugiau nei 10 tūkst. žmonių dovanotų stiklainių. Organizacija skaičiuoja, kad šios iniciatyvos dėka ne tik antram gyvenimui prikėlė žmonių lentynose seniai gulėjusius, o dažnai jau ir pamirštus, stiklainius, bet ir sutaupė lėšų, kurios priešingu atveju būtų išleistos stiklainių pirkimui.

„Kiekvieną mėnesį perdirbimo virtuvėje paruošiame ir žmonėms išdaliname apie tūkstantį stiklainių maisto. Senjorai labai pamėgo troškinius, sriubas – maistą, kurį senyvo amžiaus žmogui užtenka tik pasišildyti, vaikų dienos centrai džiaugiasi džemais, užtepėlėmis ar pagardais. Tad „Maisto bankui“ pavyksta ne tik išsaugoti maistą, naujai „įdarbinti“ senus stiklainius, bet ir pamaitinti sunkiau gyvenančius žmones. Smagu, kai jau kartą išdalinti, „Maisto banko“ lipduku papuošti stiklainiai, pas mus ir vėl sugrįžta. Vadinasi, kad ir nepasiturintieji girdi mūsų bėdas ir grąžindami stiklainį bent taip nori padėti ir prisidėti prie mūsų veiklos. Džiaugiamės ir esame dėkingi, kad prie šios mūsų iniciatyvos savanoriškai prisijungė Šiaulių regiono atliekų valymo centras, kuris surenka stiklainius Šiaulių regione ir juos atveža mums tiesiai Vilnių bei Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras.“ – sako Modestas Bastys.

Šiuo metu „Maisto bankas“ žmonių prašo pasidalinti tik pusės litro užsukamais tuščiais stiklainiais be dangtelių, pagal galimybes nuplėšiant ant jų esančias etiketes ir taip palengvinant organizacijos savanorių darbą. Stiklainius galima atvežti į Šiaulių regiono didelių gabaritų atliekų aikšteles, Vilniaus apskrityje į stoteles „Dėk‘ui“ arba tiesiai į „Maisto banko“ padalinį Vilniuje (adresu Panerių g. 37 (buvusios gamyklos kieme).